1.11. Lieči iba zápal

Keď neviete, ako si pomôcť, často vyskúšate aj netradičné veci. Netradičná vec bola pre mňa  návšteva liečiteľa v malom okresnom mestečku na Orave. Samozrejme som si predtým naštudovala recenzie, ale tie boli rôzne. Aj pozitívne, aj negatívne. Beriem do úvahy, že niektorým návštevníkom mohol dotyčný pán pomôcť, aj keď v tomto prípade by som silne uvažovala nad placebo efektom. Nám to však môže byť srdečne jedno, čo nám pomôže, hlavne ak niečo konečne zafunguje. Aj z tohto dôvodu neodporúčam skúšať viac techník naraz, pretože ak má niektorá z činností, ktoré robíte pozitívny výsledok, už ani divá zver na to nepríde, čo vám pomohlo. A viete, je také slovenské porekadlo „čo ti funguje, nemeň“. Hlavne musíte identifikovať, čo teda funguje, pretože meniť to, čo nefunguje, je asi automatické. Aj keď povedzme si rovno, priatelia, sme na Slovensku. Tu je všetko naopak. Takže sa mení to, čo funguje a to čo nefunguje a roky stagnuje, tak do toho sa  nalievajú peniaze, aj keď už  všetci tušíme, ako to dopadne. Napríklad?  Tu doplňte to, čo sa vám dnes najviac hodí. A doplniť  môžete čokoľvek, pretože u nás funguje spoľahlivo len pár vecí, napríklad železničná doprava, oprava ciest v najväčšej premávke a tak ďalej.

Ale naspäť k nášmu liečiteľovi, lebo on je hlavnou postavou tohto príbehu a nezaslúži si takú ignoráciu, prípadne porovnávanie s horiacou lokomotívou. Ako som už spomínala, liečiteľ pochádzal z malého mestečka a svoju (hm, ako to nazvať ordináciu? Ambulanciiu? Kanceláriu?) miestnosť mal zriadenú v spoločných priestoroch miestneho paneláka na miestnom sídlisku. V čakárni, rozumej úzkej chodbe s niekoľkými stoličkami sedelo pár ľudí. Práve sa preberala rakovina a pozorní čitatelia predchádzajúcich článkov už vedia, že to je dôležitý ukazovateľ kvality samotného liečiteľa. Len z debaty som nepochopila, či boli za, alebo proti.

Počkala som kým budem na rade a nezapájala som sa. Všeobecne sa nerada vyjadrujem v ambulanciách, kanceláriách a miestnostiach ku kvalite starostlivosti. O pár desiatok minút som sa ocitla oproti „mojej spáse“ a ten na mňa spustil:

„Milá moja, to všetko máte z prechladnutia, telo máte jeden veľký zápal. Keď ste chodili do školy, tak ste sa asi málo obliekali a v zime ste prechladli.“ skonštatoval. „Mamička na vás nemala čas a nepripravila Vám oblečenie. A keďže ste si ho vyberali sama, tak jasné, že ste sa obliekli zle“ doplnil. „Takže Vám pripravím medicínu a budete sa liečiť. Kontrola o mesiac“ a dodal a vypýtal si honorár.              

Vzala som si niečo, už ani neviem, či to boli kvapky, masť, čaj alebo niečo iné. Tak zápaly, na ne sa dá hodiť všetko. Ale veď vyskúšame. Mesiac som poctivo užívala to, čo mi dal liečiteľ. To, že si neviem spomenúť ani na skupenstvo prípravku svedčí o jeho dôležitosti v mojej liečbe. Na kontrolu som sa však aj tak vybrala. Tentokrát som bola v čakárni sama. Do miestnosti boli pootvorené dvere a tak bolo celkom dobre počuť, čo sa dialo dnu. Liečiteľ práve preberal diagnózu a spustil:    

                „Milý môj, to všetko máte z prechladnutia, v tele  máte zápal. Keď ste chodili do školy, tak ste sa asi málo obliekali a v zime ste prechladli.“ skonštatoval. „Mamička na vás nemala čas a nepripravila Vám oblečenie. A keďže ste si ho vyberal sám, tak jasné, že ste sa obliekli zle“ doplnil. „Takže Vám pripravím medicínu a budete sa liečiť. Kontrola o mesiac“ a dodal a vypýtal si sumu rovnajúcu sa tej mojej.              

Potichu som sa postavila, vyšla zo spoločných priestorov paneláka, sadla do auta a uháňala preč. Pochopila som, že tento liečiteľ hovoril každému rovnakú rozprávku a celkom som sa tešila, že som ušetrila peniaze tým, že som žiadnu kontrolu neabsolvovala.

Spoznali ste, kto je spomínaný liečiteľ? Napíšte mi, alebo sa vyjadrite v diskusii, výmena informácii môže ušetriť ostatným peniaze, čas a nervy.