1.15. Na Slovensku po čínsky

Aký by som to bola pacient, keby som zabudla na tradičnú čínsku medicínu? Veľmi zlý a nezodpovedný a taký ja byť nechcem, tak som opäť do svojho obľúbeného vyhľadávača zadala slovné spojenie a ten mi vychrlil všetko, čo mohol. Otvárala som a zatvárala stránky, porovnávala a kde sa dalo a ak bolo, sledovala aj recenzie. Nakoniec voľba padla na ambulanciu, kliniku alebo ako to nazvať tak, aby som nikoho neurazila, jednoducho miesto na ktorom poskytovali požadované služby. Počkala som teda na normálnu hodinu (volať o tretej ráno, kedy som našla kontakt by mi asi nepomohlo) a zavolala som na uvedené číslo. Zdvihol mi niekto, kto vedel plynulo slovensky a ako som neskôr zistila, bol to jediný človek, ktorý našu reč na danom mieste ovládal. Takže robil tlmočníka všade, kde to bolo potrebné, aj keď často prekladal výrazy, ktorým absolútne nerozumel.

Pri prvom stretnutí sme si trošku pokecali a so žiadnym ostychom rovno v trojke. Mohli sme síce trvať aspoň na zoznámení a spoznaní, aby sme vedeli, či sa k sebe hodíme. Vyhodnotené to však bolo, že na také romantické gestá nie je čas a dôležité je dostať sa čo najrýchlejšie do akcie. Je mi úplne jasné, čo sa vám teraz preháňa hlavou, ale môžem vás ubezpečiť, že všetko prebehlo v najväčšej počestnosti. Čínsky špecialista si najskôr vypočul môj príbeh cez nášho sprostredkovateľa, potom nad niečim uvažoval a následne sa na neho obrátil a s plnou vážnosťou mu niečo vysvetľoval. V tej chvíli som si povedala:

-         „No moja, keby si sa učila po čínsky, nemusela si tu stáť ako tĺk.“

V mojom prípade to však v tej chvíli platilo na všetky jazyky sveta. Preto vám zadarmo pridávam jednu dobrú radu – učte sa jazyky. Aby ste potom nemuseli stáť a čakať, kým vám slová, ktoré sa týkajú len vás preloží niekto, kto vie po čínsky, ale čo sa týka medicíny, tak nemá ani páru, takže sem tam preloží aj nepreložiteľné. 

Akýmsi čudným spôsobom sa nakoniec dohodneme, že skúsime ihličky, čiže tradičnú akupunktúru. Dostanem pridelené miesto v miestnosti, kde sú ďalší záujemcovia o dobrovoľné sponzorované napichávanie častí kože, ktorých ale nevidím, lebo sú oddelení väčšinou bielou plachtou. Ľahnem si podľa príkazov najskôr na chrbát a čakám. O chvíľu dorazí môj partner z trojky, vezme do ruky ihlu a začne napichávať všetko možné. Ruky, prsty, časti hlavy, nôh – už ani neviem,kde všade mi ich dal, vyzerám však ako ježko. Pri napichnutí poslednej časti tela dostanem praktickú radu „Lež a spi“. No to sa dobre povie, ale horšie vykoná, keď musíte byť v strehu, aby ste si nekoordinovaným pohybom nevrazili ihlu do tela čo najhlbšie. Po treťom upozornení „Lež a spi“ radšej zavriem oči, aby som nedráždila. Dovolené zobudiť sa je mi až po vybratí poslednej ihly z prednej časti tela, kedy sa chystám vstať, ale opäť dostanem stručný pokyn, teraz však konkrétne „otoč sa!“

Opäť sa mi aplikujú ihly a jednu z nich dostanem zrejme ako bonus, lebo ten vpich bolí ako šľak. Nevyznám sa, tak sa radšej opýtam, odpoveď však dostanem opäť tú istú „Lež a spi!“. Kúrnik šopa, kde je ten tlmočník. V tej chvíli ho niet a špecialista si spokojne odíde do vedľajšej miestnosti. Čakám a vôbec sa nehýbem. Akýkoľvek pohyb, aj nádych pôsobí na bod v záhybe nohy ako červené súkno na býka. Čas mi pripadá nekonečný, počítam ovce, kachličky na dlážke, vizualizujem, ale hlavne nadávam. Konečne, prišiel čas, ihly idú von. Cítim sa neskutočne dobre, keď sú ihly a hlavne tá jedna malá beštia von. Nebol nakoniec toto ten účel? Stačí ti urobiť väčšiu bolesť ako máš a okamžite zabudneš na svoj pôvodný problém. Všetko jedno, hlavne už aby som bola preč. Vezmem si ešte nový termín, poďakujem sa a padám...

Zhrnutie: Ihličky som absolvovala ešte niekoľko krát, myslím, že svoj význam majú. Mne ich však chceli aplikovať niekoľkokrát týždenne a jedna návšteva stála 30 €. Usúdila som teda, že tadeto cesta asi nepôjde a rozlúčila som sa s týmto spôsobom liečby. Ak však niekto z vás práve vyhral Eurojackpot, alebo je potomok bohatého príbuzného, pokojne to vyskúšajte. Každá nová skúsenosť je dobrá. A pamätajte: „Učte sa jazyky, aj ten čínsky, verte tomu, že o pár rokov sa vám táto nová zručnosť bude náramne hodiť, aj u nás na Slovensku.