1.2. Čo je Parkinsonova choroba?

 Mohla by som začať aj takto: “Parkinsonova choroba je neurodegeneratívna choroba centrálnej nervovej sústavy, ktorá priamo súvisí s ubúdaním nervových buniek v časti mozgu nazvanej substantia nigra. Je chronickou chorobou postihujúcou ľudí vo vyššom veku. Parkinsonova choroba je typická motorickými príznakmi: triaškou, hypokinézou, svalovou rigiditou (stuhnutosťou), posturálnou nestabilitou a rovnako aj autonómnymi a duševnými poruchami.“ zdroj Wikipedia. 

To by sme sa ale ďaleko nedostali. Ak máte záujem o odborné výrazy a termíny, navštívte prosím webstránky, ktoré sú určené práve na tento účel. Moje informácie budú zrozumiteľné, pochopiteľné a preto v niektorých prípadoch pre odbornú verejnosť neprijateľné, pretože v jednoduchosti je krása a často je najlepšie riešenie to najjednoduchšie.

Takže ešte raz. Parkinsonova choroba je jedna z moderných a zákerných chorôb, kedy z neznámych dôvodov začne váš organizmus likvidovať sám seba. Tieto choroby sa nazývajú autoimunitné a patria tam aj ďalšie diagnózy, ako napríklad Alzheimerova choroba, Skleróza multiplex a mnoho ďalších. Nám stačí aj tá naša, takže sa vráťme k nej. Nazvala som ju zákernou diagnózou. Zaslúži si toto pomenovanie hneď z niekoľkých dôvodov. Napríklad, väčšina z vás vie o Parkinsonovej chorobe, že je to choroba starých ľudí. V poslednom čase sa však objavuje u čoraz viac mladších ľudí. Začína sa nenápadne, napríklad bolesťou rôznych častí tela. Idete teda k lekárovi, nech viete na čom ste. Urobí vám rôzne testy a vyšetrenia, ale nezistí nič. V lepšom prípade vás pošle domov s liekmi proti bolesti, v horšom prípade vám k tomu pribalí aj výmenný lístok do psychiatrickej ambulancie. Prečo? No lebo ak vyšetrenie neprinieslo žiadny výsledok, to znamená, že vám nie je nič a ste zdraví ako repa a napriek tomu tvrdíte, že máte bolesti, tak to pokojne tvrďte aj ďalej. Ale samozrejme len pod lekárskym dozorom. Ďalšou zákernou vecou na tejto diagnóze je, že môžete mať potvrdenú Parkinsonovu chorobu, dokonca na ňu užívať celé roky lieky (zámerne nepoužívam slovo liečenie), ale nakoniec ju vôbec nemusíte mať. Je dobré ak už máte diagnózu stanovenú, nechať si ju ešte potvrdiť iným lekárom. Ale podľa mojich skúseností, sa väčšinou potvrdí všetko, čo povedal/napísal kolega. Riešenie je vyšetrenie v súkromnej ambulancii, ale je pochopiteľné, že to niečo stojí.Takže je to na vás. Alebo na vašich príbuzných. Záleží na tom, v akom stave ste a v akom plánujete byť. Už vás niektorých vidím, ako pochybujete a pýtate sa, či nie je zbytočné s touto diagnózou vôbec niečo plánovať. Máte na výber, môžete byť mrzutí a nahnevaní na celý svet a patrične to dáte všetkým okolo aj vyžrať. V tom prípade rátajte s tým, že málokto bude vo vašej prítomnosti rád.

Prestaňte zo svojej choroby tragédiu. Áno, je tu, je to nepríjemné, ale je veľa možností, čo s tým robiť a ktovie, možno jedna z nich zaberie a vyliečite sa. Vyliečiť sa? Je to vôbec možné? Áno, moja teória je, že všetko sa dá zvrátiť a vyliečiť.Ale určite nie  zlou náladou a obviňovaním druhých.

 A preto, dajte sa do pohody a ideme ďalej.