1.3. Ako som skúsila homeopatiu

Svitalo. Prvé náznaky slnka sa predierali cez stiahnuté žalúzie. Všade bolo ešte ticho, pretože každý, kto mohol, ešte spal. Len ja som už bola hore a s očami červenými od plaču som vyhľadávala na internete všetky informácie a hlavne odpovede na otázky, na ktoré som už tušila odpovede. V podstate som touto činnosťou  začala tráviť skoré rána aj v nasledujúcich dňoch, týždňoch, mesiacoch a teraz už môžem spomenúť aj roky.  A stále s presvedčením, že túto diagnózu nemám. A keďže ju nemám, zbytočne budem o nej hovoriť a začala som ju ignorovať. Chodila som normálne do práce a tvárila sa, že sa vôbec nič nedeje. A pri otázke, ako sa mám, som vždy odpovedala:

„Celkom to ujde, až na ten chrbát“. Takmer každého v mojom okolí občas bolieval chrbát, niektorí sa liečili u lekára a niektorí boli s chrbticou dokonca práceneschopní. A preto moja odpoveď bola všeobecná, nič nehovoriaca a nikto nemal záujem o to, aby zisťoval, čo je za tým. 

Medzitým som však usilovne pátrala po tom, čo by mi mohlo pomôcť. Ako prvú som si vybrala homeopatiu. Priznám sa, pri liečení som vždy uprednostňovala radšej klasickú medicínu, ako alternatívnu. Bola som jedna z tých, ktorá v žiadnom prípade neverila, že ak si vezmeš niečo, potom to niekoľko až niekoľko tisíc krát zriediš, tak ti to môže pomôcť. Čo už len toto môže byť za hlúposť! Objednala som sa teda k homeopatke a s myšlienkou „veď uvidíme“ čakala, čo sa bude diať. Prišiel deň D, alebo skôr deň H a ja som v dohodnutú hodinu nervózne sedela  v čakárni. Privítala ma a začala. Jej vyšetrenie pripomínalo skôr návštevu terapeuta, pretože sa pýtala aj na tie najmenšie podrobnosti z môjho života. Potom mi oznámila, že už pozná liek. Liek? Myslí tú mnohonásobne zriedenú somarinu? No ak si myslí, že u mňa to zaberie, veľmi sa mýli. Homeopatka mi podala malý sáčok s troma bielymi guličkami. Môj pesimizmus sa ešte viac znásobil. To akože tieto malé guličky sú lieky? To myslia vážne?

Ku guličkám som dostala inštrukcie, ako ich mám užiť. Každú polhodinku dáme pod jazyk a necháme rozpustiť. No dobre, už sa nevyjadrujem. Všetko som urobila tak, ako mi bolo zdôraznené  a očakávala, čo sa bude diať. V ten večer ma trochu bolela hlava, ale inak žiadna zmena. Ráno som išla do práce s tým, že som bola u homeopatky (samozrejme s bolesťou chrbta) a teda výsledok je nulový, nemá to žiadny účinok, tak ako som si aj myslela. Do práce som síce došla, ale rovno som sa mohla otočiť a túžobne si želať, nech sa čo najskôr dostanem domov. Hlava ma bolela tak, že som myslela, že mi praskne, do toho sa so mnou začalo všetko točiť. Veľký retiazkový kolotoč bol v porovnaní detská hračka a začala som vracať. No a v ten deň som už ani nič iné nerobila. Moja práca bolo odplaziť sa k záchodovej mise a potom k posteli. Telefonát homeopatke? Áno, ale tá sa tešila, že to skvele zabralo a že mám vydržať, bude lepšie.

Mala pravdu, druhý deň bolo znesiteľnejšie.

Do čerta, ale čo to bolo? Naozaj telo reaguje takýmto spôsobom na malé guličky? Áno, je to tak. To, čo sa mi udialo bol proces čistenia a až po ňom mohla prísť liečba. Ak to môžem zhrnúť, tak homeopatiu som po tejto skúsenosti využila niekoľkokrát. Vyliečila mi alergiu a mojim príbuzným a známym pomohla tiež. Výborná je aj príprava homeopatiou pred klasickou operáciou. Po takej operácii nemáte žiadne komplikácie a hojenie je omnoho rýchlejšie. Alebo užívajte homeopatiu preventívne pred návštevou Egypta, vyhnú sa vám tráviace ťažkosti. Je veľa prípadov, keď homeopatia pomohla. Ale s mojou diagnózou nepohla. Vraj som bola netrpezlivá, homeopatia potrebuje čas.     Veď len liekov je v homeopatii viac ako 6000. Buď teda budeme skúšať všetky zaradom (jasné, že nie, robím si srandu), alebo si nájdete naozaj kvalitného homeopata. Keby ste mali problém s peniazmi, môžete sa prihlásiť na vyšetrenie v Slovenskej akadémii klasickej homeopatie, kde budete vyšetrení študentmi samozrejme pod dohľadom vyučujúceho. Vôbec sa nemusíte báť, že vám študenti určia zlú diagnózu a liek. Často majú veľmi rýchle a správne výsledky, pretože ešte nie sú zaťažení množstvom učiva, ktoré musia zvládnuť. V jednoduchosti je krása a to platí aj pri homeopatii.

Lieky väčšinou dostanete hneď po vyšetrení a odporúčam vám, aby ste sa opýtali na každú maličkosť, ktorá vás napadne, pretože každá otázka je dôležitá a každá neinformovanosť môže zastaviť liečbu. Napríklad:

Pri užití homeopatík by ste nemali užívať niektoré látky, napríklad mentol, kávu, cibuľu a cesnak, v podstate všetky výrazné chute. Naozaj? Opýtajte sa. Fajčíte? Mohli by ste aspoň počas liečby prestať, ale neviem vám potvrdiť, či je tabak schopný zastaviť liečbu. Viete čo? Opýtajte sa. A vyskúšajte ju. Keď máte vážnu diagnózu, musíte skúšať, nie všetko vám zaberie okamžite. O homeopatii asi toľko.

Nabudúce sa pozrieme do Maďarského mesta Sopron na neurorehabilitačnú kliniku k doktorke Judith.