1.8. Čo nám ešte zakážu?

 

Už ste počuli? Vraj EU chce, aby sa mohla používať marihuana na lekárske účely. Aby užívatelia neboli trestaní, dokonca bolo doporučené, aby sa hradila z verejného zdravotníctva. Na Slovensku? Zabudnite. Alebo možno? Najskôr sa musí zriadiť úrad pre kontrolu. Potom zapracovať do zákona a potom zaradiť marihuanu ako liek. V civilizovaných krajinách to ide, stačí pozrieť k susedom v Česku. Ale neviem si predstaviť, že by to bolo možné u nás, kde sa kontroluje aj množstvo vypestovaného maku. Teda ak náhodou pestuje vaša babka mak a nehlási na úrad množstvo pozbieraných makovíc, stáva sa z nej nebezpečný drogový živel.

Ale mak je mak a marihuana je droga, povedia si mnohí z vás. V prvom rade je však marihuana rastlina, ktorá pomáha pri neurologických chorobách. Existuje napríklad extrakt, ktorý úplne nahradí chemické lieky, pričom chemické lieky majú množstvo negatívnych dôsledkov, ktoré by sa užívaním prírodnej liečby stratili.

Aj ja som chcela zistiť, ako a či by mi spomínaná bylinka pomohla. A kde by to bolo najlepšie ako v krajine, kde vás nikto nebude stíhať. Fajn, pôjdeme teda na výlet a v rámci neho si vyfajčím svoju prvú bylinkovú cigaretu. To sa ľahko povie, ale horšie zrealizuje, keď ste dovtedy nefajčili. Nebude to škoda, keď neviem šlukovať? No nič, musím sa to naučiť. Skúsila som to teda s obyčajnou cigaretou ako inak, skončilo to kašľom. Mimochodom viete o tom, že fajčenie tabaku je vlastne prevencia pred takými chorobami ako je Parkinson a Alzheimer? Samozrejme, že fajčením vzniká riziko iných chorôb, vrátane rakoviny. Ale je neuveriteľné zistiť, že niektorých ťažkých stavoch kŕčov a „zamrznutia“ vám pomôže obyčajná cigareta. Ak fajčíte, teda fajčíte tabak, odporúčam vám vzdať sa obyčajných cigariet s množstvom jedov a začať si kupovať čisto prírodný tabak u susedov v Česku. Dokúpite si papieriky, filtre a v prípade potreby si vyrobíte svoju cigaretu. Zároveň máte aj telocvik pre prsty.

Teraz sa však vrátim k výletu do krajiny mlynov a tulipánov. Pri návšteve mesta a miesta, kde sa môžete legálne zabávať s bylinkou v ruke som zistila, že ponúkajú nielen cigarety, ale aj koláčiky s obsahom účinnej látky. Ak chcete ochutnať, je to vaša vec, ale radím vám dobre. Menej je niekedy viac. A ešte jedno skonštatovanie. Áno, niekedy sa stane, že je o 8,00 v Holandsku ešte tma. Že nechápete? Ospravedlňujem sa, ale toto pochopí len ten, koho sa to týka, pretože som vsunula do článku malý osobný pozdrav konkrétnej osobe.

Skúsme sa ale vrátiť k používaniu cannabisu. Je jasné, že neurologickým pacientom pomáha. Ako? Uvoľňuje kŕče a odstraňuje bolesť. To je dosť výrazný benefit. Nemôžete však neustále cestovať do Holandska a nosiť si bylinku so sebou. A to samozrejme nespomínam to, že akonáhle prekročíte hranice Holandska, podliehate zákonom úplne inej krajiny. Takže aj keby ste veľmi chceli, aj keby vám cannabis veľmi pomáhal, bez porušovania zákona to nejde. Jednoducho sa jedného dňa niekto rozhodol, že keďže sa ľudia nevedia vpratať do kože a fajčia „trávu“ ako sa im zachce a nie podľa doporučenia lekárov a hlavného odborníka pre prevenciu drogových závislosti, zakáže ju. Každému. Rastlinu. Rastlinku, ktorá v minulosti rástla beztrestne v záhradách.

Týmto chcem poprosiť všetkých fajčiarov, aby si pozornej prečítali túto výzvu. Ak ste náhodou mali v úmysle, alebo už dávnejšie praktizujete fajčenie konkrétnej liečivej bylinky, či už je to repík, lipa, skorocel a iné /dosaď podľa seba/ , urýchlene s tým prestaňte. Vážne tým ohrozujete fytoterapiu na Slovensku. Pobavila som vás? Všimli ste si, ako pomaly miznú informácie o účinkoch jednotlivých rastlín? Onedlho sa stane to, že si zadáte názov liečivej bylinky od vyhľadávača o objaví sa vám nápis „Podľa nariadenia EU ...“ v skratke asi toto „keďže si neuvedomujete, že pitím lipového čaju vyvoláte vo svojom organizme závislosť od látok obsiahnutých v tejto rastline, v záujme vášho zdravia bude táto bylina preradená medzi látky, ktoré sú zdraviu škodlivé a jej nelegálne držanie bude vedené ako porušovanie zákona podľa § 187 Nedovolená výroba a držanie omamných a psychotropných látok.

No nepredbiehajme, snáď sa tieto skutočnosti naozaj nestanú. Zatiaľ si preštudujte zákon, čo všetko nepatrí do vašej záhradky.