Mucuna pruriens je latinské meno pre plazivú vinicu, ktorá rastie po celej Indii - najmä v tropických oblastiach - a vyskytuje sa aj v tropických oblastiach Afriky a Karibiku.  Mucuna pruriens sa v ájurvédskej medicíne používa už viac ako dvetisíc rokov. Terapeuticky sa používajú korene a trichómy (samotné dráždivé chĺpky), ale terapeuticky sa najčastejšie používa semeno Mucuna pruriens .  V skutočnosti existujú dve odrody semien - jedna čierna a jedna biela. 
Výhody mucuny pruriens

  • Podporuje zdravý centrálny a periférny nervový systém 
  • Podporuje schopnosť tela zvládať stres 
  • Je prírodným zdrojom levodopy (L-dopa) 
  • Podporuje fyzickú rovnováhu a držanie tela 
  • Podporuje zdravé motorické zručnosti a koordináciu 
  • Zvyšuje energiu a výdrž 
  • Podporuje intelekt 
  • Revitalizuje reprodukčný systém mužov aj žien 

Mucuna pruriens pre nervový systém

Mucuna pruriens má výrazný vyrovnávací a regeneračný účinok na celý nervový systém. Olejnaté zložky semien prenikajú priamo do nervového systému a prepožičiavajú silu oslabeným oblastiam tela, dokonca zvyšujú intelekt. V skutočnosti sa semená Mucuna pruriens považujú za tonikum špecifické pre neuróny. Mucuna pruriens , ktorá dodáva energiu , revitalizuje a vyživuje, sa často berie s mliekom a medom, aby sa posilnil jeho regeneračný charakter. Mucuna pruriens môže minimalizovať účinky stresu, pričom podporuje prirodzenú fyzickú rovnováhu tela a dobré držanie tela, zdravé chôdzu, ako aj tekuté pohyby svalov, správny pocit, koordináciu a motorické schopnosti. Je tiež všeobecne známe, že Mucuna pruriens obsahuje prirodzene sa vyskytujúcu levodopu (L-dopa), ktorá je nevyhnutným prekurzorom dopamínu neurotransmitera. Dopamín má veľa funkcií v mozgu a v nervovom systéme ako celku; hrá dôležitú úlohu v správaní, kognícii, dobrovoľnom pohybe, spánku, nálade, pracovnej pamäti a učení.  Aj keď bol dopamín syntetizovaný a môže sa podávať priamo, L-dopa sa ľahšie dostáva do centrálneho nervového systému a je účinnejšie pri podpore tela s už zdravými hladinami dopamínu. 

Martina a jej skúsenosti:  Mucunu, alebo fazuľu, alebo prášok ako to nazývam ja a moji najbližší užívam asi 7 rokov. Kombinujem ju zatiaľ s liekmi, ale väčšiu časť L-dopy dodávam telu v Mucune, nie v liekoch. Spotrebu liekov som za 7 rokov nezmenila a výhody užívania sú výrazné. V prvom rade mi ide o obmedzenie negatívnych účinkov, ktoré vyvolávajú lieky. Mucuna je bez týchto javov. Nástup je rýchlejší a dlhšie trvá a koniec je pomalší a plynulejší. Ideálna kombinácia pred raňajkami je káva, 1 čajová lyžička Mucuny a 1 polievková lyžica kokosového oleja. Ja na tom frčím celé doobedie bez nutnosti dať si ešte lieky. Mucunu mám vždy pri sebe v malej krabičke a v prípade nutnosti si nájdem najbližšiu kaviareň, objednám kávu a nasypem do nej prášok. Malý zbytok ostáva v šálke a tak je obsluhujúci personál často prekvapený a ospravedlňuje sa za špinavú šálku. Nástup Mucuny v teplom nápoji je veľmi rýchly. Mojim cieľom je do konca roku 2019 užívať už len Mucunu bez liekov, uvidíme, ako sa mi to podarí, budem vás určite informovať.