Zaujímavosti

Veľmi nás teší, keď vám môžeme priniesť novinky z oblasti riešenia neurologických chorôb, ale často nám píšete, že si kúpu prístrojov a rôzne terapie nemôžete finančne dovoliť. Pre všetkých, ktorí majú tento problém pripravujeme obrovské prekvapenie, na ktorom intenzívne pracuje celý tím. A o čo ide? Nechajte sa prekvapiť, máte sa však na čo tešiť.


Glutén vyvoláva príznaky Parkinsonovej choroby

Pri sledovaní rôznych prípadových štúdií sa objavila pozoruhodná súvislosť medzi užívaním gluténu a príznakmi Parkinsonovej choroby. Opisuje sa v nej dramatické zotavenie 75-ročného pacienta s Parkinsonovou chorobou po 3-mesačnej diéte bez gluténu.  Journal of Neurology v správe  uvádza, že celiakia sa často prejavuje len  neurologickými príznakmi, a to aj v pokročilom veku.

Je pozoruhodné, že po iba 3 mesiacoch abstinencie od gluténu pacient hlásil takmer úplnú remisiu symptómov , ktorá bola následne potvrdená neurologickým vyšetrením. O 18 mesiacov neskôr bol znovu vyšetrený a zistilo sa, že sa jeho stav naďalej zlepšoval. Tento prípad ilustruje možnosť, že mnoho pacientov s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobou trpí predtým neidentifikovaným a neohláseným parkinsonizmom spojeným s gluténom, ktorý z vonkajšej klinickej podoby môže vyzerať rovnako. Tí ľudia, ktorí by z odstránenia gluténu zo stravy mali veľký úžitok - sú často predávkovaní a nadmerne liečení liekmi zameranými na zmiernenie Parkinsonovej choroby, ktoré však môžu v konečnom dôsledku viesť k zrýchlenej degenerácii endogénnej produkcie dopamínu v mozgu.         


Parkinsonova choroba pochádza z čriev.

Závery najnovších výskumov sa zhodujú, že Parkinsonova choroba pochádza z čriev a prechádza do mozgu

Štúdia, opísaná v júnovom časopise Neuron , ponúka nový, presnejší model, v ktorom sa testujú druhy liečby, ktoré by mohli zabrániť alebo zastaviť progresiu Parkinsonovej choroby.

Parkinsonova choroba sa vyznačuje hromadením chybne zloženého proteínu nazývaného alfa-synukleín v mozgových bunkách. Keď sa viac týchto proteínov zhlukuje, spôsobujú odumretie nervových tkanív, zanechávajúc veľké množstvo mŕtvych mozgových látok známych ako Lewyho telá. Ako mozgové bunky odumierajú, zhoršujú schopnosť človeka pohybovať sa, premýšľať alebo regulovať emócie.

Automaticky vás teda napadne, ako by sa tieto informácie dali použiť na zlepšenie zdravotného stavu človeka,ktorý má Parkinsonovu chorobu? Samozrejme ak je niečo zanesené a špinavé, treba to vyčistiť. Asi nebude najlepší nápad nechať sa zlákať množstvom výživových doplnkov, ktoré sa vám núkajú na očistu na internete. V tomto prípade si treba zachovať zdravý sedliacky rozum a skúsiť to s tým, čo nám ponúka príroda.

1.   Voda všeobecne a voda s citrónom – voda všeobecne má očistný účinok, ked sa spojí s citrónovou šťavou je to výborný prostriedok na štart do nového rána. Začnite teda každé ráno pohárom vody s citrónom.

2.   Jablková šťava – jablká sú výborným prostriedkom na prečistenie čriev. Dajte si pohár jablkovej šťavy a po pol hodine pohár vody. Opakujte niekoľko krát denne.

3.   Jogurt, kefír – výborne pôsobí na zápalové ochorenia ak obsahuje živé kultúry.

4.   Ľanové semienka, ľanová múka – pred spaním si doprajte lyžicu pomletých ľanových semien alebo ľanovej múky, nezabudnite však dodržiavať pitný režim.

5.   Zeleninové a ovocné šťavy, zelenina a ovocie – tu už asi nemusíme nič pridávať, asi každý si uvedomuje význam týchto potravín v zdravom stravovaní

6.   Bylinkové čaje – tých je skutočne veľa, môžete sa teda spoľahnúť na výrobcov a kúpiť si už hotovú bylinnú zmes, napr. čaj črevá, alebo bylinnú zmes Triphalla, alebo navštívte miestnu čajovňu a poraďte sa.

 Bowenova technika / Bowenova terapia

Bowenova technika, známa tiež ako Bowenova terapia, je holistická, praktická, nemanipulačná terapia, ktorá povzbudzuje telo k uzdraveniu, vyrovnaniu a relaxácii. Terapeut používa svoje prsty a palce v presných oblastiach na jemný pohyb svalov, šliach alebo väzov. Cieľom týchto pohybov  je:

 • stimulovať tok energie
 • zlepšovať prirodzené liečebné procesy tela a obnovovať rovnováhu
 • podporovať odstraňovanie toxínov a odpadových produktov
 • zlepšiť obeh
 • uvolniť napätie
 • zvýšiť mobilitu

Bowenova technika nie je masáž, ani akupresúra. Neexistuje žiadna manipulácia, nastavenie alebo tvrdý alebo dlhodobý tlak. Je to jemné a relaxačné ošetrenie, ktoré  pohybuje so svalmi a mäkkými tkanivami. Verí sa, že Bowenova terapia fyzickým relaxom umožňuje uvoľnenie emocionálnych blokov, ako aj liečenie oveľa širšej škály stavov vrátane astmy, syndrómu dráždivého čreva a migrény.


Ako môže pomôcť pri Parkinsonovej chorobe?

Pokiaľ ide o výhody Bowenovej techniky v Parkinsonovej chorobe, klinické dôkazy ukázali, že je užitočnejšia vo všeobecnosti, najmä pri zmierňovaní bolesti, stuhnutosti, stresu, úzkosti a spánku. Mnoho ľudí s Parkinsonovou chorobou tvrdí, že túto techniku ​​považujú za užitočnú pri zmierňovaní príznakov a pri zvyšovaní pohody a relaxácie.

Rovnako ako mnoho iných doplnkových terapií nie je liečenie určené na liečenie špecifických stavov alebo ochorení. Namiesto toho lieči telo ako celok a pomáha mu lepšie fungovať než prekonávať konkrétne choroby, ako je napríklad Parkinsonovu choroba. Predpokladá sa, že postupnosť Bowenových pohybov stimuluje telo, aby sa uzdravilo.

Štúdia s názvom „Bowenova technika: štúdia jej rozšírenia a účinnosti“ , prezentovaná na Univerzite v Severnej Karolíne, tvrdí že liečba Bowenovou terapiou bola:

 • 95% účinný pri liečbe dysfunkcie temporomandibulárneho kĺbu (TMJ)
 • 88% účinný pri liečbe bolesti krku
 • 85% účinný pri liečbe bolesti chrbta
 • 83% účinný pri liečbe stresu a napätia
 • 80% účinný pri liečbe 
 • 80% účinný pri liečbe bolesti bedrového kĺbu
 • 75% účinný pri liečbe nešpecifických bolestivých svalov


Iný výskum preukázal, že Bowenova terapia:

 • Zlepšuje zmierňovanie chvenia a zlepšuje kvalitu spánku u pacientov s Parkinsonovou chorobou
 • Znižuje variabilitu srdcového rytmu („normalizovaný“ srdcový rytmus) a spomaľuje srdcový rytmus u 100% pacientov s fibromyalgiou
 • Zvyšuje rozsah pohybu krku a znížené „skóre postihnutia“ u pacientov s trapezitídou (bolesť krku a ramien a obmedzený pohyb) v kombinácii s fyzioterapiou
 • Zlepšuje mobilitu a funkciu; a znížená bolesť (v priemere) zo skóre 7/10 až 1/10 u 100% pacientov so zamrznutým ramenom
 • Znižuje frekvenciu a / alebo intenzitu bolesti hlavy pri migréne u 80% pacientov
 • Zlepšuje príznaky syndrómu nepokojných nôh u 3/5 pacientov liečených
 • Úplne zmierňuje príznaky syndrómu karpálneho tunela u 4/6 pacientov liečených, s úplným zmiernením príznakov u 3/4 z týchto prípadov
 • Výrazne zlepšuje motorickú funkciu pacientov zotavujúcich sa z mŕtvice
 • Zlepšuje spánok a celkový pocit pohody

Aj na Slovensku sú maséri poskytujúci Bowenovú terapiu, stačí si ich zadať do vyhľadávača. Ak má niekto z vás pozitívne skúsenosti s konkrétnym terapeutom, napíšte nám ich a my ich radi zverejníme.